Další druhy patologických jevů.
Tabák
- V současnosti je moderní šňupání tabáku – veškerá legislativa hovoří o tabáku, nikoli cigaretách, takže i takové jednání je patologické.
- Prevence:
- Nulová tolerance užívání a distribuce, ošetření ve školním řádu.
Alkohol
- Alkohol se do těla vstřebává sliznicemi análního nebo vaginálního otvoru, do kterého je zaveden alkoholem nasáknutý menstruační tampón.
- Alkohol tak není cítit z dechu konzumenta, je prokazatelný při krevním rozboru.
- Prevence:
- Upozornění na zdravotní rizika spojená s poškozením sliznice, zavlečením infekce apod.
OPL – omamné a psychotropní látky.
- Anabolika, anorektika – silně návykové léky (psychická závislost).
- Prevence: upozornění na zdravotní rizika (selhání jater a ostatních orgánů trávicího traktu, u steroidů poškození cév a srdce, změny osobnosti – sklony k násilí, deprese, neplodnost…)
- Kromě čichání toluenu je oblíbenou činností dětí čichání plynu do zapalovače. Tato látka je na bázi rajského plynu, kysličníku dusitého a má mírné euforické účinky.
Prevence:
Upozornění na nebezpečí čichající dlouho necítí účinky látky, a proto může dojít velmi snadno k předávkování.
Benzodiazepiny.
- Rohypnol, diazepam, neurol – léky na spaní, uklidnění.
- Zneužívají se v kombinaci s alkoholem jako doplňková droga.
- Působí poměrně dlouho – i 1 den.
- Těžké odvykací stavy – hrozba epileptických záchvatů.
- Prevence:
- Upozornění na zdravotní rizika (ospalost, zmatenost, narušení krátkodobé paměti, ztráta motivace, přechod placentou na plod, zatížení jater, poškození mozku…)
Mňau – mňau
- Oficiálně se prodává jako hnojivo.
- Je to nová taneční droga podobná extázi a kokainu. Jmenuje se mefedron, slangově se ji říká mňau – mňau. Je legální a na trhu se prodává jako bílý prášek určený k hnojení, jenže s péčí o rostliny nemá nic společného.
Gambling
- Patologické hráčství = porucha, spočívající v častých opakovaných epizodách, které převládají na úkor sociálních, materiálních, rodinných a pracovních hodnot a závazků.
- Prevence:
- Pomáhat dle vlastních podmínek žákům i rodičům, včlenit problematiku hazardních her do širšího rámce problémů působených návykovými látkami, nabízení volnočasových aktivit…
Netolismus – virtuální drogy
- Závislosti na PC hrách.
Závislosti na internetu – surfování, chatování, neustála kontrola e-mailu.
- Prevence:
- Nabídka alternativ – volnočasových, nevýhody anonymity, rizika spojená s anonymitou.
Internetová šikana – cyberšikana, cyberstalking
- Vyhrožování prostřednictvím mailu, SMS zpráv, blogů.
- -Pronásledování, obtěžování jedince prostřednictvím internetu.
- Uveřejňování fotografií či videonahrávek jedince na internetu bez jeho vědomí a souhlasu.
- Prevence:
- Všechny tyto jevy jsou právně postižitelné (omezování osobní svobody, ochrana osobních údajů apod), dohlížet na to, co děti na internetu dělají, zakázat stránky s nebezpečným obsahem, nereagovat, ale zprávy či maily uchovávat pro případ trestního oznámení na Policii ČR.
Hoaxy
- Falešná zpráva, která se snaží v lidech navodit úzkost, falešné pocity či přesvědčit čtenáře o nějaké mystifikační události.Nejčastěji se k nám dostává v podobě e-mailu: smutné a tragické příběhy ze života lidí, které může zachránit jen váš sponzorský dar, různé druhy varování, ať už před útokem z kybernetického tak i z reálného světa, zajímavé obchodní nabídky na rychlý výdělek.
- Nejčastější podobou asi bývají tzv. řadové e-maily. To jsou zprávy typu: Pošli to rychle dál, nebo se stane něco strašného…
- Prevence:
- Obdržíte-li nějakou zprávu takového znění, rozhodně ji neposílejte dál, ale naopak ji smažte.
Grooming
- Praktiky pedofilů a pachatelů sexuálních zločinů, kteří se na internetu zaměřují na děti a nejčastěji prostřednictvím chatu je psychologicky připravují na setkání s nimi, popř. sexuální styk.
- V ČR zatím není legislativně upraven.
- Prevence:
- Kontrola stránek, upozornění na možnosti rizik spojených s anonymním chatováním (i na dětských serverech)
Sebepoškozování
- Automatizace – ohýbání kloubů, řezání či vypalování kůže…
- Mezi sebepoškozovací akty patří i tetování a piercing.
- Prevence:
- Upozornění na zdravotní rizika – záněty kůže, porušení nervů, zejm. automatizace má vždy nějakou příčinu (psychickou v rodině, ve škole apod.).
Emo
Co o sobě tvrdí příznivci EMO
- Emo je všechno! Kdysi se sice říkalo, že všechno je techno, ale tahle doba je dávno pryč. V širším měřítku je emo v první řadě hudební styl. Moc dobrý hudební styl. Dost těžko se popisuje, ale je to taková hudba, ve které jsou emoce, je hodně depresivní, zpívá se o vztazích, nenaplněných láskách, myšlenkách na sebevraždu a podobných pesimistických věcech.
- Být emo sebou nese jisté společenské závazky a zvyklosti. Pravidlo číslo jedna je, že byste měli zapomenout na všechny ostatní. Už žádné party s přáteli, žádné navštěvování kina. Jako emo se musíte ze společnosti vyčlenit, stáhnout se do ulity, najít si ten nejtemnější kout ve svém pokoji a vycházet z něho pokud možno nejméně. Když to budete pořádně trénovat, dříve či později se dostaví to, k čemu by měl jednou každý emař dojít – depky. Deprese prostě k emu patří a kdo nemá depky, jakoby (emař) nebyl.
- Jako správný emař by ses měl/a stavět prati různým společenským našvarům jako je nadměrné pití alkoholu nebo užíváni drog. Značná část emo lidí je sxe, tedy Straigh Edge, takže odmítají zásadně pití, kouření nebo sex.
- Sebeubližování nebo myšlenky na sebevraždu by rovněž měly patřit k tvému dennímu chlebu. Tohle prostě emové dělají, protože jim celý svět ubližuje.
Mentální anorexie, bulimie
- Jde o okruh onemocnění, kam patří mentální anorexie (odmítání jídla), bulimie (záchvaty přejídání a zvracení) – a také přejídání spojené s jinými psychickými poruchami, například se stresem. U poruch příjmu potravy jsou typické obavy z tloušťky, manipulace s jídlem, sloužící ke snížení hmotnosti a zkreslené vnímání vlastního těla.
- Prevence:
- Zdravý životní styl, vyvážená strava, přijímání tělesných změn v období puberty, jídlo ne odměna či trest.
Extremismus
- Krajně radikální či výstřední postoj vyznačující se svojí neochotou ke kompromisům, nepřijatelná pro společnost, spjat s xenofobií.
- Pravicový: neonacistická strana, Národní síla, Národní strana.
- Levicový: antifašistická akce.
- Divácké násilí: fyzické útoky, poškozování majetku a projevy rasizmu.
- Trestné činy: podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení, násilí proti skupině obyvatelů a jednotlivci, úmyslně ublížení na zdraví.
- Prevence:
- Problematika odlišností by se měla stát průřezovým tématem, pozor na internet – zdroj informací, seznámení s historii a pod.
Ohrožování mravní výchovy mládeže
Ohrožování mravní výchovy mládeže je trestný čin, jehož se dopustí ten, kdo vydá byť i z nedbalosti, osobu mladší osmnáct let nebezpečí zpustnutí tím , že
a/ svádí ji k zahálčivému nebo nemravnému životu
b/umožní ji vést zahálčivý nebo nemravný život
c/ závažným způsobem poruší svou povinnost pečovat o osobu mladší osmnáct let, nebo ten, kdo umožní, byť i z nedbalosti, podobě mladší osmnáct let hru na hracím přístroji, který je vybaven technickým zařízením, které ovlivňuje výsledek hry a které poskytuje možnost peněžité výhry
- Ohrožování mravní výchovy mládeže – podáním alkoholických nápojů, anabolických látek, sváděním k pohlavnímu styku a naváděním k trestnímu činu.
Řešení přestupků
- Porušování školního řádu, tykajícího se držení, distribuce a užívání návykových látek v prostorách školy je klasifikováno jako hrubý přestupek.
- Jsou sledovány i další sociálně patologické jevy – záškoláctví, šikana, vandalismus, brutalita, rasismus atd. Při jejich zjištění jsou navržena cílená opatření:
- 1/ individuální pohovor se žákem
- 2/ jednání s rodiči na úrovni výchovné komise
- 3/ doporučení kontaktu s odborníky
- 4/ v případě nezájmu rodičů uvědomění sociálního odboru, oddělení péče o dítě
- 5/ v případě dealerství oznámení Policii ČR
Postup při přistižení žáka s alkoholem, cigaretami či OPL ve škole, nebo v rámci akcí pořádaných školou:
- odebrání látky /uložení u vedení školy/ a zabránění v další konzumaci
- pokud je žák ohrožen na zdraví a životě zajistí škola /učitel/ nezbytnou pomoc a péči a přivolá lékařskou službu první pomoci, pokud akutní nebezpečí nehrozí, sepíše stručný záznam s vyjádřením žáka zejména odkud, od koho má látku, pokud nemůže žák pokračovat ve výuce je ihned vyrozuměn zákonný zástupce žáka a vyzván, aby si žáka odvedl
- v případě, že žák je schopen výuky
- pokud se situace opakuje, má škola oznamovací povinnost k orgánu sociálně – právní zákonnému zástupci je oznámena skutečnost, že žák konzumoval zakázané látky i ochrany dítěte
- individuální pohovor se žákem jednání s rodiči na úrovni výchovné komise v případě uživatelova zájmu nebo zájmu jeho zákonných zástupců, poskytne škola potřebné informace o možnostech odborné pomoci při řešení takové situace
- sankce stanovené školním řádem